تبلیغات
هنر تعزیه در اصفهان - تاثیر موسیقی بر انسان
 
هنر تعزیه در اصفهان
نت هایی که تسکین می دهند


كیفیت آرام بخشی موسیقی از دیرباز شناخته شده است. موسیقی موجب كاهش تعداد ضربان های قلب و عمیق شدن تنفس می شود و اثرات مثبت بر روی اضطراب و تسكین درد دارد.

پژوهش های جدید، بیش از پیش برتاثیر مثبت موسیقی در درمان بیماری ها تاکید دارند

● موسیقی:

▪ در افزایش توان یادگیری افراد مؤثر است.

▪ به افراد کمک می کند که راحت تر باشند و درد و استرس را از خود دور كنند.

▪ با تقویت حافظه کوتاه مدت به بیمارانی كه زوال عقل دارند، كمك می كند.

▪ در بهبود بیمارانی كه مشكلات حركتی دارند مؤثر است.

همان اندازه كه ثابت شده آلودگی صوتی و صداهای گوشخراش، احتمال بروز انواع بیماری های قلب و عروق را افزایش می دهد،تازه ترین پژوهش های پزشکی حكایت از آثار مثبت موسیقی در درمان بیماری ها دارد. پزشکان و پژوهشگران اروپایی حدس می زنند علت افزایش ریسک مشکلات قلبی بر اثر سر و صدا، ناشی از سوء تأثیرات روانی آلودگی صوتی است. این پژوهشگران معتقدند قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی، بخصوص در محل کار، بیشترین تأثیر را بر افراد دارد و تنها با حذف این عامل می توان سلامت افراد را حفظ کرد. سر و صدای ناشی از ترافیک و یا کار کردن با دستگاه های سنگین، ریسک بروز اختلالات قلبی را به ویژه در آقایان تا ۵۰ درصد افزایش می دهد. بر همین اساس است كه عامل سر و صدا در حال حاضر از مهم ترین ریسک فاکتورهای بیماری قلبی در کشورهای پیشرفته محسوب می شود. اما در همین حال بحث موسیقی درمانی که از مدت ها پیش در کشورهای اروپایی مورد مطالعه و پژوهش قرار گرفته بود، آرام آرام در تحقیقات داخلی هم جای خودش را باز می کند. موسیقی درمانی به عنوان یك شیوه نوین و غیرتهاجمی در كاهش درد بیماران سرطانی مؤثر است. نتایج تحقیقات نیمه تجربی علی یوسف نژاد، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران و همكارانش حاكی از تأثیر مثبت موسیقی بر میزان درد مزمن بیماران مبتلا به سرطان است. این پژوهش كه روی ۴۰ بیمار مبتلا به سرطان در سنین ۱۸ تا ۷۰ سال انجام شده، نشان می دهد که می توان از موسیقی به عنوان یك مسكن مطلوب و قوی در كاهش درد این بیماران استفاده کرد، بدون این كه همانند سایر مسكن های شیمیایی دارای عوارض جانبی باشد. اخیرا موسیقی با داشتن اثر كاهش درد به صورت غیر تهاجمی، مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. درد، یكی از مشكلات بیماران سرطانی است كه روش های متعددی برای تخفیف آن وجود دارد و موسیقی نیز اخیرا به فهرست مسكن های درد ناشی از سرطان پیوسته است. گوش دادن به موسیقی همچنین باعث افزایش رشد جنین و رشد ذهنی كودك بعد از تولد می شود.

● موسیقی در کنار درمان

اگر چه تا کنون هیچ محققی ادعا نکرده است که موسیقی درمانی را می شود به عنوان خط اول درمان به کار برد، اما روز به روز بر تعداد پژوهش هایی که از تأثیرات مثبت موسیقی درمانی، به عنوان یک درمان حمایتی، حکایت می کنند افزوده می شود. در مرکز درمانی روچستر، تحقیقی بر روی ۴۰ بیمار سرطان خون که تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفته اند انجام شده است. در این تحقیق، بیماران به دو گروه ۲۰ تایی تقسیم شده اند.

در گروه اول، علاوه بر درمان های طبی، هفته ای دو جلسه هم از موسیقی درمانی استفاده شده و در گروه دوم تنها به درمان های طبی اکتفا شده است. نتیجه این که میزان درد، تهوع و علایم و نشانه های افسردگی در گروه اول به مراتب کمتر از گروه دوم گزارش شده، ضمن این که گلبول های سفید در خون بیماران گروه اول دو روز زودتر از بیماران گروه دوم رو به افزایش گذاشته است. فیتزلی مونر، شیولی و دربر هم درسال ۱۹۹۱ پس از مطالعه مفصلی بر روی ۷۹ بیمار اسکیزوفرنی اعلام کرده بودند که موسیقی علاوه بر افزایش ارتباط بین فرد و علاقه به زندگی، باعث کاهش فقر فکری و بی تحرکی در بیماران اسکیزوفرن می شود.

● نیاز جسم و روان

پژوهشگران مركز مشاوره و راهنمایی دانشگاه علوم پزشكی تهران معتقدند موسیقی یك نیاز فیزیولوژیك، روحی، جسمی، احساسی، اجتماعی و روانی انسان است و از این طریق، انسان به آرامش خاطر وصف ناپذیری دست می یابد و همان گونه كه انسان باید به نیازهای اصلی و انسانی خود از قبیل گرسنگی، تشنگی و نیاز به خواب، پاسخی مطلوب و معقول بدهد، برای روح خود نیز باید آرامش خاطری قابل توجه پیدا كند. به زعم بسیاری از روان شناسان و روان پزشكان، موسیقی می تواند تأمین كننده این نیاز روحی انسان باشد. پاره ای از پژوهش ها نشان می دهد که آموزش موسیقی كلاسیك، موجب بزرگ تر شدن بخش هایی از مغز می شود؛ به طوری كه حجم ماده خاكستری مغز موسیقیدان ها نسبت به افراد معمولی بیشتر است. از اثرات مهم موسیقی افزایش فعالیت سیستم خودکار و سیستم ایمنی بدن است. طی تحقیقات اخیر همچنین ثابت شده است كه موسیقی بر روی نوزادان زودرس نیز تأثیر مثبت دارد. امروزه تأثیر موسیقی بر روی درد زایمان نیز به اثبات رسیده و كاهش درد در مرحله اول زایمان یکی از پیامدهای مؤثر موسیقی درمانی است. همچنین، ترشح هورمون پروژسترون نیز افزایش پیدا کرده و در نتیجه، باعث كاهش احتمال سقط جنین می شود.

موسیقی می تواند در كاهش اضطراب بیماران مؤثر باشد. كیفیت آرام بخشی موسیقی از دیرباز شناخته شده است. موسیقی موجب كاهش تعداد ضربان های قلب و عمیق شدن تنفس می شود و اثرات مثبت بر روی اضطراب و تسكین درد دارد. پژوهشگران معتقدند شنیدن موسیقی در بهبود علایم ناشی از افسردگی و اضطراب ناشی از سرطان در بیمارانی كه تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند، مؤثر است. همچنین موسیقی درمانی در درمان آلزایمر، دمانس، آسیب های مغزی، ناتوانی های جسمی، اسكیزوفرنی و پاركینسون نیز كاربرد دارد. موسیقی با تحریك نیمكره های مغز، باعث تقویت و تحلیل ارتباط بین نیمكره ها می شود و استفاده از دو دست در موسیقی فعالیت هر دو نیمكره را در بردارد و به مثابه «بازتوانی» عمل می كند. استفاده از موسیقی موجب آرامش، بهبود توانایی محاسبه ذهنی و كاهش اثرات ذهنی ناشی از استرس های وارده می شود. صدای موسیقی باعث ارتباط مؤثر بین پزشك و بیمار، بخصوص در درمان بیماری های روانی می شود. تحقیقات همچنان ادامه دارد اما اغلب محققان بر این باورند که تأثیر مثبت موسیقی درمانی در بیشتر بیماری های روانی و جسمی جای انکار ندارد.

عقب ماندگان ذهنی، بیماران دچار ضعف شنوایی یا اختلالات دیداری و گفتاری، بیماران مبتلا به اختلالات عاطفی و رفتاری مانند ترس مرضی، اوتیسم، بیش فعالی و اختلالات روان نژندی مانند اضطراب، افسردگی و اختلالات وسواسی و نیز بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاجی مانند ایدز و سرطان های پیشرفته و همچنین مبتلایان به برخی بیماری های جسمی نیز جزء گروه هایی از بیماران هستند که نتیجه پژوهش های موسیقی درمانی در خصوص آن ها مثبت بوده است. لازم نیست بیمار باشی موسیقی فقط برای بیماران نیست بلكه روی افراد سالم نیز می تواند اثرات بسیار داشته باشد از جمله افزایش احساس خوب، مدیریت استرس، كاهش درد، بیان احساس، افزایش حافظه، بهبود ارتباطات، بهبود بازتوانی های فیزیكی و افزایش احساس خود ارزشمندی. همچنین موسیقی باعث تقویت مهارت های تصمیم گیری و استقلال می شود و مهارت های حل مشكل، كنترل موقعیت های زندگی، قدرت حل تضادها، مهارت های سازشی و حمایت از افكار و احساسات سالم را افزایش می دهد. علاوه بر آن، ایجاد تغییرات مثبت در خلق وخو، اشكال مثبت رفتاری و حل تضادهای روانی از اثرات مثبت موسیقی هستند.

روزنامه تهران امروز

تأثیر موسیقی بر کودکان


نواختن موسیقی بر نوزادان تأثیر دارد. به نوشته پایگاه اینترنتی انانوا، بررسی دانشمندان نشان می دهد که نواختن موسیقی به ویژه موسیقی کلاسیک موتزارت علاوه بر بزرگسالان بر نوزدان و حتی جنین درون شکم مادر نیز تأثیر مثبت دارد.

● اثر تسکین دهنده آواز و موسیقی با صدای ملایم در کودکان بیمار

نتایج یک تحقیق نشان می دهد پخش موسیقی با صدای کم برای کودکان بیمار موجب می شود تا آنان تسکین پیدا کنند.

به نوشته پایگاه اینترنتی ریسرچ استرالیا در مطالعه ای جدید ۴۰ کودک شیرخوار مورد بررسی قرار گرفتند که این کودکان به سه گروه تقسیم شدند.

گروهی از کودکان در بیمارستان بستری بودند و برایشان موسیقی پخش شد.

گروه دوم کودکانی بودند که در بیمارستان بستری بودند ولی برای آنها موسیقی پخش نشد و گروه سوم کودکان سالمی بودند که در خانه به سر می بردند و برای آنها هم، موسیقی پخش نشد.

بررسی ها نشان داد پخش موسیقی آرام تأثیر قابل توجهی بر رفتار کودکان دارد و بی قراری و ناآرامی را در آنان در حد قابل توجهی کاهش می دهد. کودکانی که در بیمارستان بی قراری بیشتری دارند و بیشتر گریه می کنند دیرتر بهبود می یابند و مدت بیشتری را باید در بیمارستان به سر ببرند. موسیقی موجب کاهش مصرف انرژی در کودکان می شود.

● جنین چه صداهائی را می شوند؟

دانشمندان پیشتر این امر را دریافته اند که جنین قادر است صدای مادر و همچنین موسیقی را از همه تشخیص دهد ولی تاکنون مشخص نبوده است که یک جنین چه چیزهائی را می شوند.

محققان دانشگاه فلوراید دریافته اند جنین می تواند اصوات با فرکانس و تواتر پائین را بهتر از اصوات با فرکانس بالا بشنود از این رو صداهای بم را بهتر می شوند و همچنین این نظریه به این معنی است که جنین است می تواند حروف صدادار را بهتر از حروف بی صدا بشنود و به بخش های آهنگ دار صدا حساس تر است.

دکتر گرهارت استاد بخش علوم و اختلالات ارتباطی دانشگاه فلوریدا می گوید به عنوان مثال: جنین می تواند صدای طبل را بشنود ولی صدای ویولن را نمی شنود.

همچنین مراکز مراقبت از مادر و جنین و می تواند از این تحقیق بهره ببرند زیرا بسیاری از این مراکز پر سر و صدا هستند و در چنین محیط هائی نمی توان به خوبی به وضع جنین و مادر پی برد.

دکتر گرهات می گوید شکم مادر قادر است اکثر صداها به جز صداهای بسیار بلند مانند شلیک گلوله را ضعیف و حتی خفه کند از این رو حضور مادر باردار در یک کنسرت موسیقی نیز خطری برای جنین وی ندارد. این محققان می گویند با بررسی های ما مشخص شد بیشتر صداهائی که به گوش جنین می رسد از بدن مادر است و حتی در یک اتاق ساکت و آرام نیز صدای خود مادر، تنفس وی، حرکاتش و روند هضم غذای او به گوش جنین می رسد و بنابراین محیط شکم برای جنین محیطی پر سر و صدا است. از سوئی میزان صدائی که یک جنین می شنود بسیار کمتر از صدائی است که در کودکی یا بزرگسالان می شنود زیرا گوش های جنین پر از مایع آمنیوتیک است. دکتر گرهارت می گوید صدای مادر صدای غالبی است که به گوش جنین می رسد.


● تأثیر موسیقی بر نوزادان

نواختن موسیقی بر نوزادان تأثیر دارد. به نوشته پایگاه اینترنتی انانوا، بررسی دانشمندان نشان می دهد که نواختن موسیقی به ویژه موسیقی کلاسیک موتزارت علاوه بر بزرگسالان بر نوزدان و حتی جنین درون شکم مادر نیز تأثیر مثبت دارد.

بررسی ها نشان می دهد که موسیقی می تواند بر رشد جنین و همچنین رشد نوزاد تأثیر گذارد علاوه بر اینکه به نوزدان در بهبودی از عوارض زایمان کمک می کند.

این تأثیرات شامل بخش تفکر، خلاقیت و مهارت ها و آموختن آنها می شود. تقویت قدرت شنیداری، تکلم، حافظه، منطق نوزاد از تأثیرات دیگر موسیقی کلاسیک است.

● موسیقی و کاهش درد تزریق

موسیقی، درد ناشی از تزریق را در کودکان کاهش می دهد.

تحقیقات دانشکده مامائی و پرستاری خرم آباد نشان می دهد، موسیقی درد رگ گیری و تزریق را در کودکان کاهش می دهد.

فاطمه ولی زاده، عضو هئیت علمی دانشکده مامائی و پرستاری خرم آباد هدف از این تحقیق را جلوگیری از عوارض سوءترس ناشی از درد در کودکان به هنگام رگ گیری و تزریق عنوان کرد و گفت: ترس از درد باعث همکاری نکردن کودک، واکنش های شدید از جمله گریه و دست و پا زدن هنگام تزریق، افزایش ضربان قلب و فشارخون می شود که با موسیقی درمانی می توان از عوارض و درد ناشی از تزریق در کودک جلوگیری کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده مامائی و پرستاری در ادامه افزود: برای کاهش درد تزریق و رگ گیری در کودکان، ۳۰ کودک ۶ تا ۱۲ ساله مبتلا به تالاسمی مراجعه کننده به بیمارستان شهید مدنی خرم آباد را که ماهانه برای تزریق خون مراجعه می کردند در سه نوبت رگ گیری مورد بررسی قرار دادیم. نوبت اول رگ گیری بدون استفاده از هیچ گونه تکنیکی برای کاهش درد در کودکان انجام شد و در نوبت دوم رگ گیری به مدت سه تا چهار دقیقه موسیقی پخش می شد و سپس با دو ابزار مشاهده و پرسش تصویری از کودک شدت درد اندازه گیری شد.

این تحقیق نشان داد که هیچ کدام از کودکان درد رگ گیری را شدید ندانستند.

فاطمه ولی زاده تصریح کرد: همچنین رگ گیری به روش تنفس منظم (هی هو) نیز در بین کودکان اجراء شد به طوری که یک دقیقه قبل از رگ گیری تا پایان رگ گیری این تکنیک انجام شده و بعد از این مرحله شدت درد اندازه گیری شد.

نتایج برررسی هر دو روش انحرافی درمانی، شدت درد را کمتر از روش عادی نشان داد به طوری که شدت درد در روش درمان موسیقی نسبت به هر دو روش معمولی و تنفس منظم از کمتری شدت درد برخوردار بود.

عضو هیئت علمی دانشکده مامائی و پرستاری خرم آباد تأکید کرد: در روش استفاده از موسیقی هنگام رگ گیری طبق روش شناسائی درد (ابزار مشاهده) و پرسش از کودک ۲۶/۷ درصد بچه ها رگ گیری را فاقد درد و هیچ کدام از کودکان درد رگ گیری را شدید ندانستند.

همچنین نتایج نشان داد: رگ گیری در روش تنفس منظم ۶/۷ درصد فاقد درد، ۱۳/۴ درصد دارای درد شدید و هیچ یک درد را خیلی شدید ندانستند.

گفتنی است در این تحقیق نتایج آمار به روش ابزار مشاهده ای و برشی، مشابه هم بودند.


ماهنامه کودک

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 27 شهریور 1396 02:20 ق.ظ
Thanks , I have recently been looking for info approximately this topic for a
long time and yours is the greatest I have found out so far.
However, what about the bottom line? Are you sure in regards to the supply?
جمعه 13 مرداد 1396 01:06 ب.ظ
My family members every time say that I am killing my time here at web, except I know I am getting experience everyday by reading such pleasant articles.
شنبه 7 مرداد 1396 07:30 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts about تاثیر.
Regards
جمعه 16 تیر 1396 06:47 ب.ظ
I have been surfing online more than 3 hours today, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours.
It is beautiful worth enough for me. In my opinion, if all site
owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet will be a lot more useful than ever before.
یکشنبه 4 تیر 1396 09:34 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی
که ظاهر شدن مناسب ابتدا آیا واقعا حل و فصل
درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما موفق به من مؤمن متاسفانه تنها
برای while. من این مشکل خود را با فراز در منطق و یک خواهد را
سادگی به کمک پر کسانی که شکاف.
که شما در واقع که می توانید انجام
من خواهد قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:00 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts on تاثیر. Regards
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:24 ق.ظ
Nice response in return of this question with solid arguments and
telling all on the topic of that.
دوشنبه 9 بهمن 1391 06:42 ب.ظ
از نظرت همشو ی جا نمینوشتی بهتر نبود؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی